Jak jsme vyráběli sýr

V úterý 18. září se vypravili žáci našich čtvrtých tříd na Školní statek do Ekocentra v Chebu. Už na konci loňského školního roku jsme se přihlásili na výukový program Mléko. Co všechno obnášel se dozvíte v článku.
27. 9. 2018

 

Děti v úvodu musely zapátrat ve svých hlavinkách, která zvířata, kromě krávy, dávají mléko; a následně se dozvěděly, čím se dobytek krmí. Tedy hlavně v zimě. Protože v létě vidí krávy, jak se pasou na louce.

Ale co v zimě?

Na školním statku byl v kbelíku ječný šrot, na záhonu rostla veliká krmná řepa, takže je o zvířata v zimě postaráno, když se člověk – chovatel stará.

Těch informací byla spousta. Prohlédli jsme si máselnici, na zdi visely cepy na mlácení obilí. Byl i trenažér, na kterém si vyzkoušely dojení… A pak jsme si vyrobili sýr.

Pan lektor děti výrobou sýra skvěle vedl. Bylo to napínavé a skoro kouzelnické číslo. Nalijete trošku toho a trochu onoho a najednou je z obyčejného mléka sýr.

Děti to bavilo. Odnesly si domů kousek vlastnoručně vyrobeného sýra a spoustu poznatků, které se jim možná v hlavě pomotaly, ale až budou doma jíst sýr, vybaví se jim, že začíná u krávy a u dojení a pak je s tím ještě spousta další práce, o které je třeba něco vědět, aby se povedla.

Školní statek nenabídl jen výrobu sýra a trochu alchymie. Děti viděly spoustu domácích zvířat. Celou dobu se ozývali krocani a krůty – největší domácí ptáci, kteří se dnes málo vidí. V chlévě podrbaly kozla s předlouhými rohy a prošly kolem dalších domácích zvířat. Zahrada školního statku má kromě užitkových rostlin i bylinky a stromy. Nejen ty ovocné.

Díky dotaci Karlovarského kraje, který zaplatil dopravu autobusem, se sem určitě ještě vrátíme a upečeme si třeba chleba. A zase si uvědomíme, že je to půda, která nám dává obživu, a že musíme přírodu chránit a pečovat o ni, protože je to prostě Země živitelka.

Souvisejicí galerie